Απρ
2014

Μια εκπαιδευτική δραστηριότητα με τη χρήση ΤΠΕ, στο πλαίσιο της οποίας οι μαθητές, με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο, ασχολήθηκαν με την προσωπικότητα και τη δράση του Ιωάννη Καποδίστρια ως κυβερνήτη της Ελλάδας.

Οι μαθητές επιχείρησαν να φωτίσουν ποικίλες πλευρές της προσωπικότητας του κυβερνήτη, διερευνώντας πτυχές του έργου του από το 1828 έως και τη δολοφονία του από πολιτικούς του αντιπάλους. Τα παιδιά με ενδιαφέρον προσπάθησαν να "εξιχνιάσουν" τα αίτια της δολοφονίας του Ι. Καποδίστρια, να εντοπίσουν έργα τέχνης που αποτύπωσαν το γεγονός αυτό, αλλά και να αναζητήσουν τους ποικίλους τρόπους με τους οποίους η σύγχρονη Ελλάδα τιμά το συγκεκριμένο ιστορικό πρόσωπο.

Παιδιά, πολύ καλή προσπάθεια!

Μανδάλου Παναγιώτα

Φιλόλογος

Συνημμένα:
ΑρχείοΠεριγραφήΜέγεθος αρχείου
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ 1.pdf)ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ 1.pdf 7637 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (Καποδίστριας Ιστορικοί 2.pdf)Καποδίστριας Ιστορικοί 2.pdf 12888 Kb