Απρ
2014

Μια διαθεματική προσέγγιση της διάστασης ανάμεσα στο "φαίνεσθαι" και το "είναι", όπως διαφαίνεται στο ποίημα "Όσο Μπορείς" του Κ.Π. Καβάφη αλλά και στην τραγωδία "Ελένη" του Ευριπίδη.

Το συγκεκριμένο παραινετικό ποίημα αφορά τόσο τη διαμόρφωση μιας βιοθεωρητικής στάσης ζωής όσο και τη διαφύλαξη της ξεχωριστής φυσιογνωμίας του ατόμου που απειλείται από την κενότητα, το συρμό και τη μαζοποίηση.

Οι μαθητές στις εργασίες τους εντόπισαν και σχολίασαν τη διάσταση ανάμεσα στο φαίνεσθαι και το είναι, όπως αποτυπώνεται στο διδακτικό ποίημα του Κ.Π. Καβάφη.Προχώρησαν, μάλιστα σε μία συγκριτική παρουσίαση του θέματος με την τραγωδία του Ευριπίδη "Ελένη".

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

Μανδάλου Παναγιώτα

Φιλόλογος

Συνημμένα:
ΑρχείοΠεριγραφήΜέγεθος αρχείου
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (KΑΒΑΦΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ.pdf)KΑΒΑΦΗΣ ΚΑΙ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ.pdfΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΝΑΙ9352 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ.pdf)ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ.pdfΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ1477 Kb