Δεκ

της μαθήτριας Παπαλεξοπούλου Χρύσας - γ' γυμνασίου

Οι μαθητές του Γυμνασίου Πτελεού αποφασίσαμε να παίξουμε τον ρόλο των ερευνητών και να εξερευνήσουμε όλες της πτυχές του λόφου της Γορίτσας . Έτσι και έγινε?  Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2013, εφοδιασμένοι με τα κατάλληλα σύνεργα , δηλαδή ενθουσιασμό και ερευνητικό βλέμμα ντετέκτιβ, περπατήσαμε στο δρόμο που θα μας οδηγούσε στη γνωριμία μας με το λόφο της Γορίτσας...

Στην ανάβασή μας παίζαμε κρυφτό με τον ήλιο που κρυβόταν πίσω απ΄τις πευκοβελόνες που πάλλονταν από το δροσερό αεράκι. Η πυκνή βλάστηση και το πράσινο  δημιουργούσαν ένα αίσθημα ευεξίας και χαράς. Ανάμεσα στα βήματά μας ξεπρόβαλλαν τα απομεινάρια του τείχους που ένωνε το παρελθόν με το παρόν και μας καλούσε να γίνουμε κομμάτι της ιστορίας του. Τα δύσβατα και ολισθηρά μονοπάτια μάς ανέβασαν στην κορυφή της Γορίτσας. Εκεί αντικρίσαμε την εκκλησία της Ζωοδόχου Πηγής να δεσπόζει στο τοπίο.

Παρά την απλότητά της εξέπεμπε μια αρχοντιά πραγματικά εντυπωσιακή. Η εικόνα του Βόλου σε συνδυασμό με τα γαλαζοπράσινα νερά του Παγασητικού  συνέθεταν μια εικόνα απείρου κάλλους. Η ώρα όμως είχε περάσει? Έπρεπε να κατηφορίσουμε. Ακολουθώντας ο ένας τα βήματα του άλλου προσεκτικά λόγω της ολισθηρότητας των μονοπατιών φτάσαμε στη βάση της Γορίτσας, στο σημείο που αποτέλεσε την αφετηρία του ταξιδιού μας. Συνοδοιπόροι σ? αυτό το ταξίδι μας, προσπαθώντας να μας μεταδώσουν τις γνώσεις τους ήταν οι καθηγητές μας και η αρχαιολόγος κυρία Ιωάννα Μαμαλούδη από το Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου, που ανταποκρίθηκε πρόθυμα στην πρόσκληση του σχολείου μας.

Φύγαμε, έχοντας καταλάβει και πειστεί όλοι, πως ο Θεός σκόρπισε απλόχερα τα διαμάντια του παντού στην Ελλάδα. Η ομορφιά της φύσης και η ιστορία του τόπου που στιγμάτισε τη ζωή κάποιων ανθρώπων πριν χιλιάδες χρόνια, μάς προκάλεσε δέος και συγκίνηση κάνοντάς μας περήφανους για μια ακόμα φορά για την περιοχή στην οποία μεγαλώνουμε. Η εμπειρία ήταν αξέχαστη και θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη μας.