Δεκ
2013

Είχε τελικά δίκιο ο Shakespeareόταν έλεγε ότι για να κάνεις θέατρο δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από ''δυό σανίδια κι ένα πάθος''?

Κι αν αναλογιστούμε ότι  όλος ο κόσμος και κατ?επέκταση κι η ζωή μας ''είναι μια σκηνή''

το μόνο που απαιτείται ουσιαστικά για να πάμε παρακάτω είναι πάθος και κίνητρο.

Με αυτά τα δύο όπλα στη φαρέτρα μας ξεκινήσαμε ?.και δώσαμε φωτιά στο όνειρό μας για τη δημιουργία μιας αίθουσας ξένων γλωσσών στο σχολειό μας. Η ιδέα προϋπήρχε από καιρό κι ήρθε απλά το πλήρωμα του χρόνου να πάρει σάρκα και οστά. Αγνοώντας τους χαλεπούς καιρούς κι όλους εκείνους που μας αποκαλούσαν ''τρελούς'' αποφασίσαμε να προχωρήσουμε το εγχείρημά μας όσο παράτολμο κι αν έμοιαζε. Δεν μπορεί, θα βρίσκαμε μερικούς ''συγκάτοικους'' στη δική μας τρέλα?

Όπερ και εγένετο?.

Σε πρώτη φάση διαλέξαμε αίθουσα, τώρα την βάφουμε χάρη στη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, μετέπειτα θα την καθαρίσουμε και θα τη διακοσμήσουμε με τη βοήθεια των συναδέλφων Τεχνολόγων και του καθηγητή Καλλιτεχνικών του σχολείου μας για να αποκτήσει χρώμα και ύφος. Στο εντωμεταξύ , απευθυνθήκαμε σε εκδοτικούς οίκους για να εξοπλίσουμε τη δανειστική μας βιβλιοθήκη  και και να κάνουμε πράξη την λογοτεχνική μας γωνιά.

Διαμορφώνουμε την αίθουσα κατά τέτοιο τρόπο προκειμένου να ενισχύεται η ομαδοσυνεργατική διδασκαλία  και η διαθεματικότητα.
 Πρόκειται , επίσης να μεταφέρουμε όσους υπολογιστές έχουμε διαθέσιμους για να μπορούμε να είμαστε ανεξάρτητοι στις ιστοεξερευνήσεις μας και είμαστε εν αναμονή της άφιξης των φορητών υπολογιστών
 και του διαδραστικού πίνακα.

Το ''ταξίδι'' ξεκίνησε? Κι όσους Λαιστρυγόνες και Κύκλωπες κι αν συναντήσουμε στην πορεία, δεν πρόκειται να εγκαταλείψουμε?Το οφείλουμε και σε εμάς και στα ''παιδιά'' μας. Μόνο το χαμόγελο και το πάθος να μην μας λείψει?Γιατί το ''ταξίδι'' αυτό προβλέπεται να είναι το ίδιο σημαντικό με την άφιξη στην ?? Ιθάκη??,τη δική μας ''Ιθάκη''?

Η εκπαιδευτικός  Αρχοντή Βίκυ

Καθ. Αγγλικής-Γλωσσολόγος