Φεβ
2013

Έχοντας σα δεδομένο το ενδιαφέρον των μαθητών να γνωρίσουν βαθύτερα το περιβάλλον του χωριού τους και το γεγονός ότι οι γονείς όλων σχεδόν έχουν στην κατοχή τους ελαιώνες & ασχολούνται με την ελαιοκαλλιέργεια συγκεντρώσαμε πληροφορίες για την ιστορία και την οικονομία του τόπου.

Συμμετείχαμε στο μάζεμα του ελαιοκάρπου. Μάθαμε από επιστήμονες γεωπόνους για τις αρρώστιες, πρόληψη, την φροντίδα & την ανάπτυξη των δέντρων. Μας προβλημάτισε θετικά η βιολογική καλλιέργεια της ελιάς. Η επαφή μας με το οικολογικό ελαιοτριβείο της περιοχής μας & η επίσκεψη στο κέντρο φυτοπροστασίας στο Βόλο μας έδωσαν πολύτιμες γνώσεις. Αξιολογήσαμε τις εκτάσεις των καλλιεργούμενων ελιών & επιβεβαιώθηκε, ξανά, απ’ όλους μας η εξαιρετική ποιότητα λαδιού της περιοχής μας καθώς και η ανάγκη διαφύλαξης του πολύτιμου δώρου της φύσης για τις επόμενες γενιές.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Μαθητές Τάξη

Καραφέρης Ιωάννης ΠΕ4