Φεβ
2013

Τη σχολική χρονιά 1998-99 μία περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας ασχολήθηκε με έναν παραμελημένο φυσικό χώρο, τον υγροβιότοπο της Λιχούρας, στην παραλιακή περιοχή του Πτελεού.

Οι υγροβιότοποι στη χώρα μας, δυστυχώς, θεωρούνται από πολλούς βάλτοι χωρίς σημασία και σπουδαιότητα, και κυνηγότοποι. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει αναδειχθεί η σπουδαιότητά τους μέσα από τις προσπάθειες των οιοκολογικών οργανώσεων. Είναι περιοχές που κατακλύζονται από νερό, με πλούσια χλωρίδα - πανίδα, φιλοξενούν μεγάλο αριθμό ζώων, κυρίως πτηνών. Χώροι που αναπαύονται και καταφεύγουν τα πουλιά στην περίοδο της μετανάστευσής τους, αλλά και χ'ωροι αναπαραγωγής τους.

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου γνώρισε από κοντά τον τοπικό υγροβιότοπο, την πανίδα και χλωρίδα του, τους κινδύνους που τον απειλούν από ανθρώπινες παρεμβάσεις και σε εκδήλωση στο τέλος της χρονιάς παρουσίασε τον υγροβιότοπο σε μαθητές και κατοίκους του τόπου μας. Ήρθε επίσης σε επαφή με κρατικές υπηρεσίες που μπορούν να βοηθήσουν στη διάσωση και προστασία του σημαντικότατου φυσικού αυτού χώρου.

ΑΠΕΙΛΕΣ: Επέκταση αγροτικών καλλιεργειών, ρύπανση από γεωργικές δραστηριότητες, υγρά απόβλητα, αλόγιστο ψάρεμα και κυνήγι, ρίψη σκουπιδιών και αυθαίρετη δόμηση.

ΖΩΑ - ΦΥΤΑ: Γλάροι, αγριόπαπιες, ψαρόνια, μαυρόκοτες, πεκάτσες, γεράκια, αετοό, κοράκια, αλεπούδες, ασβοί, κουνάβια, νιφίτσες, λαγοί, βίδρες, αγριόχοιροι, βούρλα, αγριοκάλαμα, αλμυρίκια.

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ: Η περιβαλλοντική ομάδα κατ' αρχάς επικέντρωσε τις προσπάθειες της στην ευαισθητοποίηση των αρμόδιων φορέων. Με την έκδοση του αντίστοιχου φυλλαδίου έκανε ευρύτερα γνωστό το θέμα και με τη γενικότερη δράση της παρακολουθεί την εξελιξή του.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ-ΙΣΤΟΡΙΑ: Η περιοχή αποτέλεσε κάντρο ζωής από την αρχαιότητα δεδομένου ότι πολύ κοντά βρίσκεται νεολιθικός οικισμός. Στα χρόνια της Ενετοκρατίας ήταν τόπος παραγωγής αλατιού. Ανέκαθεν σε αυτόν επικεντρώνονταν διάφορες ανθρώπινες δραστηριότητες όπως γεωργία, κτηνοτροφία, αλιεία και κυνήγι.

ΥΓΡΟΤΟΠΟΙ: Περιοχές που κατακλύζονται από νερό και έχουν πλούσια χλωρίδα και πανίδα. Μεγάλη είναι η σημασία τους για το περιβάλλον και τον άνθρωπο. Η Ελλάδα έχει 378 υγρότοπους από τους όποιους μόνο οι 11 προστατεύονται.

ΥΓΡΟΤΟΠΟΣ ΛΙΧΟΥΡΑΣ: Είναι ένας από τους 12 υγροβιότοπους της Μαγνησίας. Βρίσκεται μεταξύ Πτελεού και Αχιλλείου και είναι ουσιαστικά ένα παράκτιο έλος περίπου 1000 στρ.

Συνημμένα:
ΑρχείοΠεριγραφήΜέγεθος αρχείου