ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ
Λατρευτικοί τόποι στο Πτελεό

Τη σχολική χρονιά 1998-99 μία περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας ασχολήθηκε με τους θρησκευτικούς λατρευτικούς τόπους στον Πτελεό.

Είδαν από κοντά και μελέτησαν τους 20 ναούς και εξωκκλήσια, στο τέλος δε της ερευνητικής αυτής προσπάθειας εκδόθηκε ένα μικρό φυλλάδιο όπου
για κάθε ναό ξεχωριστά υπάρχει το ιστορικό του, η περιγραφή του όπως είναι σήμερα και φωτογραφία του.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΧτίστηκε το 1971 στο οικισμό Αγίας Μαρίνας με έξοδα δωρητών. Είναι μικρών διαστάσεων, περιβάλεται από δέντρα και ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί η όμορφη διακόσμησή του και ο ήχος της καμπάνας του.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΑΣ ΤΡΙΑΔΑΣ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στη θέση Παλαιοχώρι, ορατό από την Εθνική οδό και περιβάλλεται από μεγάλα κυπαρίσσια. Στο τέμπλο του ξεχωρίζει η εικόνα του Μέγα Αρχιερέως αφιερωμένη το 1922.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι χτισμένο κοντά στο Πηγάδι το 1975 από δωρητές. Δίπλα του βρίσκεται παλιό ερειπωμένο εκκλησάκι. Εσωτερικά διακοσμήται από Αγιορείτικες εικόνες και είναι λιτό αλλά πολύ φροντισμένο.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στην ανατολική πλευρά του χωριού εντός ελαιοπεριβόλου. Χτίστηκε το 1870 από πέτρα και ανακαινίστηκε στο 1976.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι χτισμένο πάνω σε λόφο κοντά σε παραθεριστικές οικίες. Παλιά ήταν προχειροχτισμένο και ανακαινίστηκε το 1964.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΕΥΘΥΜΙΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στο Πηγάδι Πτελεού. Είναι λιτο, περιποιημένο και καθαρό.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝ. ΘΕΟΛΟΓΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι χτισμένο στη θέση "Μπρινιώτισσα" και θεωρείται ως ο παλαιότερος ναός της Ενορίας Πτελεού, χτισμένος το 12ο αιώνα. Έχει ξύλινο τέμπλο με παλαιές εικόνες και η φυσική του θέση είναι εξαιρετικής ομορφιάς.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΘΕΟΛΟΓΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι χτισμένο στη περιοχή Παλαιοχώρι, περιτριγυρισμένο από δέντρα και πράσινο.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι χτισμένο λίγο έξω από το χωριό σε μία καταπράσινη πλαγιά. Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί η ιδιόρυθμη αρχιτεκτονική του, η υπέροχες αγιορείτικές αγιογραφίες του τέμπλου και η ιδιαίτερη φυσική ομορφιά του περιβάλλοντα χώρου. Χρονολογείται περίπου από το 1955.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται σε μία παραθαλάσσια τοποθεσία που ονομάζεται Άγιοι Απόστολοι. Βρίσκεται 3,5 χλμ από τον Πτελεό. Χτίστηκε το 1906 από δωρητή. Έγινε ανακαίνισή του το 1992 από δωρητές. Η κατασκευή του είναι απλοϊκή αλλά πανέμορφη. Το εξωτερικό του ναού διακοσμήται από την ωραία φύση.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (ΙΔΡ. ΝΑΟΣ)
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΧτίστηκε το 1976 από δωρητές στη περιοχή Σκαλοπατήματα. Είναι μιρκών διαστάσεων, ρυθμού μονόκλιτης σταυροειδούς βασιλικής. Η εικόνα των Αγίων Αναργύρων θεωρείται θαυματουργή.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΠΡΟΦΗΤΗ ΗΛΙΑ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΧτίστηκε το 1945 σε λόφο πάνω από το Πηγάδι. Είναι τετράγωνο σχήμα και απλό διάκοσμο.

ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΤΙΜΙΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΧτίστηκε το 1985 επί του όρους Σταυρός σε υψόμετρο 882μ. Από δωρητές. Το επισκέπτονται συχνά πιστοί.

Ι.Ν. ΚΟΙΜΗΣΕΩΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ ΠΤΕΛΕΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στο κέντρο του χωριού, νοτιοδυτικά της κεντρικής πλατείας. Αρχίσε να χτίζεται το 1926 και εγκαινιάστηκε το 1931. Είναι ρυθμού σταυροειδούς, χτισμένο εξ' ολοκλήρου από πέτρα και αρκετά ευρύχωρος. Εσωτερικά είναι πλήρως αγιογραφημένος με Βυζαντινή τεχνοτροπία. Στο σκευοφυλάκιο του φυλάσσονται λείψανα του Αγίου Χαραλάμπους και του Αγίου Προκοπίου. Επίσης αρκετά αξιόλογα ιερά σκεύη. Η περίτεχνη εμφάνιση του μαρτυρά τη πίστη των κατοίκων οι οποίοι συμμετείχαν αφιλοκερδώς στην ανέγερσή του.

ΙΔΡ. ΝΑΟΣ -ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στην αυλή του Γυμνασίου Πτελεού και εγκαινιάστηκε στις 22 Απριλίου 1999. Έχει ρυθμό ροτόντας και χτίστηκε από δωρητές του σχολείου Απόστολο και Άννα Γραμματίκα.

ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΑΚΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι το εκκλησάκι του νεκροταφείου του Πτελεού, χτισμένο από δωρητές.

ΠΑΛΑΙΟ ΕΞΩΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΕίναι ερειπωμένο και βρίσκεται κοντά στο Πηγάδι, δίπλα ακριβώς από ομώνυμο νέο.

ΠΑΡ. ΑΓΙΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται στις κατασκηνώσεις Άγιος Στυλιανός στο Πηγάδι. Το σχήμα του είναι ρυθμού ροτόντας. Είναι ιδιαίτερα περιποιημένος τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά.

ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΑΣ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται κοντά στην πλατεία του χωριού και χτίστηκε από δωρητές. Είναι ευρύχωρο, πολύ περιποιημένο με δικά του σκεύη και πολλά τάματα πιστών. Ιδιαίτερα όμορφος είναι ο εξωτερικός του χώρος.

ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙ ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΜικρό παρεκκλήσιο που βρίσκεται στην αυλή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και χτίστηκε το 1993 από δωρητές.

ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ
Κάντε click εδώ για να δείτε την φωτογραφία μεγαλύτερηΒρίσκεται μέσα στο χωριό και θεωρείται από τα ομορφότερα παρακκλήσιά του. Έχει απλή αρχιτεκτονική σχήματος σταυρού και περιβάλλεται από ωραιότατα λουλούδια και δέντρα.