Γενικές πληροφορίες

Το σχολείο μας έχει 5 αίθουσες διδασκαλίας.

α' Γυμνασίου

β' Γυμνασίου

γ' Γυμνασίου

Α' Λυκείου

Β' Λυκείου

Γραφείο Διευθυντή

Γραφείο καθηγητών

Η αίθουσα τελετών με τον κατάλληλο εξοπλισμό για την πραγματοποίηση διάφορων δραστηριοτήτων.

Η βιβλιοθήκη που αποτελεί την κυψέλη γνώσης των μαθητών.
Το Γυμνάσιο Πτελεού διαθέτει μια μικρή, αλλά αρκετά ενημερωμένη βιβλιοθήκη που περιλαμβάνει 5.000 περίπου τίτλους βιβλίων. Στον αριθμό αυτό εντάσσονται και κάποια σπάνια παλαίτυπα που δωρήθηκαν στο σχολείο από τους ιδρυτές του Απόστολο και Άννα Γραμματίκα. Εξάλλου και πολλά βιβλία με νεότερη ημερομηνία έκδοσης προσφέρθηκαν απ' τους ίδιους το 1996, μετά το θάνατο του Απόστολου Γραμματίκα. Το έτος 2000 η βιβλιοθήκη εμπλουτίστηκε με 100 περίπου βιβλία της γαλλικής γλώσσας, προσφορά εκδοτικών οίκων της Γαλλίας και Ιταλίας, μετά από προσπάθειες της κυρίας Nicole Chaperon, και με σκοπό τη βοήθεια των μαθητών στην εκμάθηση της συγκεκριμένης γλώσσας. Τα θέματα των βιβλίων είναι ποικίλα: Φιλολογία, Θεολογία, Νομικά, Λογοτεχνία, Ιστορία Εγκυκλοπαίδειες όπως επίσης και γενικά θέματα (γεωγραφία, αστρονομία, υγιεινή διατροφή κ.α. ) Η βιβλιοθήκη λειτουργεί σαν αναγνωστήριο, αλλά και σαν δανειστική για τις ανάγκες των μαθητών.

Γυμναστήριο."Νούς υγιής και σώματι υγιή"...
Το σχολείο μας διαθέτει ένα κλειστό μικρό γυμναστήριο Γυμναστικής, θερμαινόμενο, στρωμένο με μοκέτα, το οποίο έχει μέσα 4 πολύξυλα, 6 στρώματα για ασκήσεις εδάφους και ένα ίππο άλματος. Στον εξωτερικό χώρο υπάρχουν: ένα γήπεδο καλαθοσφαίρισης, ένα γήπεδο πετοσφαίρισης και ένα γήπεδο χειροσφαίρισης (που χρησιμοποιείται και για μίνι ποδόσφαιρο 5Χ5).Όλος ο χώρος είναι στρωμένος με άσφαλτο, ενώ υπάρχει σε μια γωνία ένα σκάμμα για άλμα σε μήκος. Σ' αυτό το χώρο υπάρχουν οι τουαλέτες και τα αποδυτήρια. Μέσα στο σχολείο υπάρχει αποθήκη Αθλητικού υλικού με: μπάλες (μπάσκετ -βόλλεϋ - ποδοσφαίρου - χαντ μπώλ ), σχοινάκια, λάστιχα, 3 ακόντια, 1 σφαίρα, σκυτάλες και 2 σχοινιά για άλματα σε ύψος.

Εργαστήριο Φυσικής-Χημείας ανταποκρινόμενο στις απαιτήσεις των μαθητών.

Εργαστήριο τεχνολογίας όπου πραγματοποιείται η θεωρία στην πράξη με διάφορα έργα μαθητών τα οποία εκτίθενται στο τέλος της σχολικής περιόδου.

Εργαστήριο Πληροφορικής όπου συνδέεται η σχολική μας μονάδα με το διαδίκτυο.