ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

Τεχνολογία: Στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας στην Α΄ Γυμνασίου: "Εφαρμογή της μεθόδου της ατομικής εργασίας για την μελέτη της τεχνολογίας" και στην Β΄Γυμνασίου:"Μέθοδος της ομαδικής εργασίας για την μελέτη της βιομηχανίας", οι μαθητές εφαρμόζουν γνώσεις και δεξιότητες από την θεωρία στην πράξη.

Αποκτούν πεποίθηση για τις δυνατότητές τους να μαθαίνουν να δημιουργούν, να συνεργάζονται, να κατασκευάζουν, ανακαλύπτοντας μέσα από την βιωματική δραστηριότητα και την πράξη τα επαγγελματικά τους ενδιαφέροντα, τις κλίσεις και την αφύπνιση της ερευνητικής διάθεσης για τεχνολογικά θέματα που αναπτύσσονται στο εργαστήριο.

Φυσική - Χημεία: Δεδομένου ότι:"Νόμος είναι το αποτέλεσμα πολλών πειραμάτων - δοκιμών και σφαλμάτων", οι μαθητές καλούνται να πειραματιστούν, να προβληματιστούν, να συμπεράνουν και να κατανοήσουν την υλοποίηση πολλών αντικειμένων.

mail@gym-pteleou.mag.sch.gr