ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η δύναμη ενός λαού είναι η ιστορία, τα ήθη και τα έθιμα και ο πολιτισμός του, δίνοντας και την ταυτότητα του τόπου.

Στα πλαίσια του ανοίγματος του σχολείου προς την κοινωνία υλοποιεί διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις. Έχουν λάβει χώρα οι παρακάτω δραστηριότητες:

Το 1992 η θεατρική παράσταση με το έργο του Βασίλη Ρώτα: "Να ζει το Μεσολόγγι" με υπεύθυνο καθηγητή τον κ. Καραφέρη Ιωάννη.

Το 1998 φιλοξενήθηκε σχολείο της Αυστρίας το οποίο παρακολούθησε θεατρική παράσταση διασκευή της Οδύσσειας που επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες κ. Χατζή Μαρία και Βαμβακά Έλενα.

Στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς πραγματοποιούνται στο σχολείο μας εκθέσεις ζωγραφικής και συγκεκριμένα το 1999 έτυχε διακρίσεων.

Θεατρικό σκέτς κατά την σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου 2000.
Ξεχωριστή νότα αποτελούν και οι σχολικές εορτές που πλαισιώνονται όχι μόνο από ομιλίες και ποιήματα, αλλά από θεατρικές παραστάσεις, δραματοποίηση σχετικών έργων και μουσικά δρώμενα με χορωδίες, πλαισιωμένες από μουσικά όργανα όπως: κιθάρες, φλογέρες και αρμόνιο.

Ιδιαίτερα η εορτή της 25ης Μαρτίου πλαισιώνεται από παραδοσιακούς χορούς με την συμμετοχή μαθητών-τριών του σχολείου.Τα ίδια παιδιά συμμετέχουν και στην "Ψαροβραδιά" το καλοκαίρι ως χορευτικό συγκρότημα της τοπικής κοινωνίας.

Η χορωδία του σχολείου μας

Από τα θυρανοίξια του ιδρυματικού ναού των τριών ιεραρχών που βρίσκεται στον αύλιο χώρο του Γυμνασίου.

Επίσκεψη στο Ορφανοτροφείο Βόλου

Απονομή βραβείων σε μαθητές που συμμετέχουν σε διάφορες ομάδες του σχολείου.

Παρουσίαση δραστηριοτήτων στην Δημοτική αίθουσα του Δήμου Πτελεού.

ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΛΥΚΕΙΟΥ ΠΤΕΛΕΟΥ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

Σχολικό 'Ετος Θέμα Υπεύθυνοι Καθηγητές
2004-2005 «Ασχολίες των κατοίκων του τόπου μου»
Φωτογραφίζω τη δουλειά - Υπογράφω με ποίηση ...