ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
«Εξίσωση Ζωής»

Στα πλαίσια του προγράμματος  «Ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών για την προώθηση της ισότητας των δύο φύλων» οι Α΄ και Β΄ Λυκείου Πτελεού, συμμετείχαν στο παραπάνω πρόγραμμα με μια σειρά από ενέργειες.

Με την πρωτοβουλία των καθηγητών τους ,αρχικά συμπλήρωσαν κάποια ερωτηματολόγια  σχετικά με το θέμα της ισότητας των δύο φύλων, ώστε να διαπιστωθούν τα τυχόν στερεότυπα, που υπάρχουν σε όλους μας και λειτουργούν ασυνείδητα στις σχέσεις μας με το άλλο φύλο. Βέβαια, ανιχνεύτηκαν στερεοτυπικές συμπεριφορές και πρότυπα, που πολλές φορές δεν γίνονται αντιληπτά καν.

Οι μαθητές κατά την επίσκεψή τους στο ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας Θεσσαλονίκης

Στη συνέχεια προβληματίστηκαν και διερεύνησαν, αν αυτά τα στερεότυπα συντηρούνται από τις διάφορες περιοχές γνώσης, που τους προσφέρονται στο σχολικό περιβάλλον και τα σχολικά εγχειρίδια, μετά από προτροπή των καθηγητών τους.

Συνέλλεξαν τα στοιχεία που τους ήταν απαραίτητα και παρουσίασαν μια εργασία, ιδιαίτερα πετυχημένη, στην εκδήλωση που έγινε στις 10/5/2006 στο Βόλο και συμμετείχαν πολλά σχολεία, που ανήκαν  στο ίδιο πρόγραμμα.

Οι μαθητές της Β' Λυκείου Αλπίτσης Ηλίας και Τσεκούρα Δήμητρα παρουσιάζουν την εργασία του σχολείου

Η διαδικασία παρουσίασης της δουλειάς των άλλων  σχολείων, τους άρεσε πολύ και τους έφερε σε επαφή με πολλά παιδιά άλλων σχολείων του Νομού Μαγνησίας Άλλωστε στη διάρκεια του γεύματος, που έκλεισε την όλη παρουσίαση, είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα και να ανταλλάξουν απόψεις  με παιδιά διάφορων ηλικιών από όλο το δίκτυο σχολείων του Νομού.

Αισθάνθηκαν  ανακούφιση ,όταν και οι υπόλοιποι καθηγητές τους, τους επιβράβευσαν για την προσπάθειά τους. Πιστεύουμε ότι ήταν μια καλή εμπειρία και για τους καθηγητές και τους μαθητές και ότι μας άνοιξε νέους ορίζοντες στη σκέψη μας.

Υπεύθυνοι καθηγητές

Καραφέρης Ιωάννης ΠΕ 4

Σαλάτα Αικατερίνη ΠΕ 1

Τα παιδιά που πήραν μέρος στο πρόγραμμα ήταν:

Από την Α΄ Λυκείου:

Γαυρινιώτης Αθανάσιος